środa, 14 marca 2012

Nadwrażliwość pokarmowa


Powszechnie przyjęło się, że jedzenie  poprawia nasze samopoczucie, niektórzy nawet robią wrażenie jakby żyli po to aby jeść... , więc jedzą i czują się tak sobie albo jeszcze gorzej. Migreny, zmęczenie, zaczerwieniona skóra, czerwone plamy (egzema), wzdęcia, zgaga, refluks, zapalenie zatok itd.

Osoby z nietolerancją pokarmową posiadają mniej szczelne ściany jelita - co pozwala przenikać przez nie większej ilości niestrawionego pokarmu. Ma to oczywiście konsekwencje zdrowotne. Częstą przyczyną są infekcje jelit powodujące biegunkę a to może prowadzić do zapalenia ściany jelita. U niemowląt często jest to początek nietolerancji pokarmowej. Ponadto przyczyna jest 'nowoczesne życie": kontakt z substancjami chemicznymi, antybiotyki, zbyt krótkie karmienie niemowląt piersią, pigułki antykoncepcyjne.

Termin nadwrażliwość pokarmowa jest używany wymiennie z alergią pokarmową, nietolerancją pokarmową i innymi niepożądanymi reakcjami na pokarm. Trudne rozróżnienie pomiędzy alergią i nietolerancją pokarmową opiera się na badaniu przyczyn. Aby postawić diagnozę o istnieniu alergii pokarmowej potrzebne są specjalne testy np. skórne, testy RAST (badanie poziomu swoistych dla alergenu przeciwciał IgE). W wielu przypadkach jednak występuje opóźniona, 'maskowana" reakcja na jedzenie, testy alergiczne nie wychodzą pozytywnie a objawy jak były tak są. Wtedy sięga się po testy ELISA IgG, które są najczęściej stosowaną metodą badania nadwrażliwości pokarmowych. Testy są drogie i obejmują tylko 25% wszystkich reakcji na pokarmy i nie badają reakcji na chemiczne dodatki do żywności (m.in.azotyny, glutaminian sodu).
Najnowocześniejszym i najbardziej wszechstronnym  testem krwi badającym nadwrażliwość pokarmową jest test  MRT - test uwalniania mediatorów (Mediator Release Test)

Brak komentarzy: