czwartek, 15 marca 2012

Psychoimmunologia


Naukowcy amerykańscy..ale także nasi rodzimi  (Gdański Uniwersytet Medyczny - Katedra Psychologii, Zakład Badań nad Jakością Życia) wyróżniają osiem aspektów osobowości, które sprzyjają odporności na stres - osobowość silna immunologicznie (Immune Power Personality).

Cecha pierwsza: wrażliwość na sygnały wewnętrzne. Osoby, które rozpoznają sygnały płynące z ciała czy umysłu, takie jak dyskomfort, ból, zmęczenie, złe samopoczucie, smutek gniew i przyjemność, lepiej sobie radzą psychicznie, mają lepszy profil immunologiczny i zdrowszy układ krążenia. Czyli zdolność do słuchania własnego organizmu, zrozumienie sygnałów w kontekście naszego życia i dokonanie koniecznych zmian.

Cecha druga: zdolność do zwierzeń. Zwierzanie się jest zdrowe. Osoby, które ujawniają swoje sekrety, urazy i uczucia wobec samych siebie i innych, mają żywsze reakcje immunologiczne, zdrowsze profile psychologiczne i znacznie rzadziej chorują.

Cecha trzecia: siła charakteru. Wyróżniono tu  trzy elementy: zaangażowanie - twórcze działanie, aktywna praca i żywe związki z ludźmi; kontrola - poczucie że możemy wpływać na jakość naszego życia, zdrowia i sytuację społeczną; wyzwanie - traktowanie sytuacji stresujących nie jak zagrożenie ale jako sposobność do korzystnych zmian, do rozwoju.

Cecha czwarta: asertywność. Osoby, które wyrażają swoje potrzeby i uczucia, mają silniejszy i bardziej zrównoważony układ immunologiczny oraz łatwiej opierają się chorobom immunologicznym takim jak reumatoidalne zapalenie stawów czy AIDS. Zauważono także powiązanie pomiędzy siłą immunologiczną
a zdolnością odnalezienia sensu życia w stresujących okolicznościach

Cecha piąta: umiejętność tworzenia związków opartych na miłości.

Cecha szósta: zdrowe pomaganie. Osoby które angażują się w pomaganie innym rzadziej chorują.

Cecha siódma: wszechstronność i integracja. Osoby o różnorodnej i zintegrowanej osobowości lepiej znoszą trudne sytuacje życiowe. Są odporniejsi na stres, depresję, fizyczne symptomy, grypę i in. Mają także większe poczucie własnej wartości.

Cecha ósma: uważność. Czyli skupiony umysł. Treningi skupionego umysłu wydatnie pomagają w radzeniu sobie ze stresem, bólem i chorobą. Skupiony umysł zwiększa tez szanse na uleczenie i sprzyja rozwojowi człowieka.Źródło: Medical Tribune, 08/2011

Brak komentarzy: