Płyny w diecie osób starszych
Zmiany zachodzące w organizmie w miarę starzenia się zwiększają ryzyko odwodnienia, co odbija się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu.Zatem na co należy zwracać uwagę?
- ludzie zazwyczaj piją, kiedy odczuwają pragnienie. Jednak w przypadku osób w wieku powyżej 60 lat przyjmowana ilość płynów może okazać się niewystarczająca, jeśli będą pić tylko wtedy, gdy odczuwają pragnienie
- zdolność nerek do zagęszczania moczu może słabnąć z wiekiem, prowadząc do zwiększonego wydalania wody
- zmniejszony apetyt i niewłaściwa dieta mogą prowadzić do ograniczenia ilości spożywanych płynów
- niektóre osoby starsze maja problemy w pamięcią, poruszaniem się lub cierpią na choroby, które mogą wpływać na ilość spożywanych płynów. Niektóre leki blokują mechanizm pragnienia
- odwodnienie organizmu może powodować poważne problemy.Wiąże się z podwyższonym ryzykiem infekcji układu moczowego, chorób jamy ustnej, chorób płuc, kamicy nerkowej, zaparć oraz upośledzenia funkcji poznawczych.
- osoby w wieku 85-89 są sześciokrotnie bardziej narażone na ryzyko hospitalizacji z powodu odwodnienia niż osoby w wieku 65-69 lat.
Według zaleceń EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) dzienne zapotrzebowanie na wodę u dorosłych, z uwzględnieniem wszystkich źródeł nawodnienia (woda, napoje i pokarmy) wynosi średnio 2,5 l dla mężczyzn i 2 l dla kobiet, przy przeciętnym wysiłku i umiarkowanej temperaturze otoczenia. Zalecenia nie zmieniają się wraz z rosnącym wiekiem, zatem osoby starsze nie powinny zmniejszać dziennych ilości przyjmowanych płynów.
Źródło: European Hydration Institute
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz